Jednou z významných zmien v revízií normy ISO 9001:2015 je začlenenie systematického prístupu k manažérstvu rizík do normy, na rozdiel od doterajšieho prístupu, kedy sa k manažérstvu rizík pristupovalo ako k samostatnej oblasti systémov manažérstva kvality.
V predchádzajúcom vydaní normy ISO 9001 boli požiadavky na preventívne opatrenia uvedené v samostatnom článku normy (8.5.3 Preventívne opatrenie), teraz je riadenie rizík začlenené ako integrálna súčasť článkov normy.
Osvojením si riadenia s ohľadom na riziká (risk based approach) sa firmy stávajú pro-aktívnymi, na rozdiel od doterajšieho prístupu, kedy väčšina firiem iba reagovala na vzniknuté problémy.
Pro-aktívnym prístupom manažment firiem znižuje dopad neželaných udalostí a podporuje procesy neustáleho zlepšovania. Pri riadení s ohľadom na riziká sú preventívne opatrenia prijímané automaticky,
Myslenie založené na rizikách bolo vždy súčasťou normy ISO 9001, ale jej revízia ho integruje do celého systému riadenia. V revízií ISO 9001:2015 sa s rizikami uvažuje od začiatku naprieč celou normou a preventívne opatrenia sú súčasťou strategického plánovania, prevádzkových procesov a preskúmania.
Riziká sú vo všeobecnosti chápané v negatívnom zmysle. V myslení založenom na rizikách sa však pracuje aj s pozitívnym vplyvom rizík, kedy hovoríme o príležitostiach.
Príležitosti nie sú vždy priamo spojené s rizikami, ale vždy súvisia s cieľmi. V tomto kontexte je vždy možné identifikovať príležitosti pre zlepšenia. Je nevyhnutné analyzovať príležitosti a posúdiť, ktoré by mali, alebo museli byť využité.
Vždy musia byť posudzované dopad aj realizovateľnosť príležitostí. Po prijatí rozhodnutí, riziká musia byť opätovne posúdené.
Koncepcia myslenia založeného na rizikách je vysvetlená v úvode normy ISO 9001:2015.
ISO 9001:2015 definuje riziko ako výsledok neurčitosti na očakávaný výsledok.
Cieľom systémov manažérstva je splniť požiadavky zákazníka a dosiahnuť jeho spokojnosť.
ISO 9001:2015 využíva myslenie založené na rizikách pre dosiahnutie tohto cieľa v nasledovných článkoch:
Článok 4 (Context- Kontext organizácie) – organizácia musí identifikovať riziká, ktoré môžu ovplyvniť ciele.
Článok 5 (Leadership – Vodcovstvo) – vrcholový manažment má záväzok zabezpečiť realizáciu požiadavky z článku 4.
Článok 6 (Planning – Plánovanie) – organizácia musí identifikovať riziká a príležitosti.
Článok 8 (Operation – Prevádzka) – organizácia musí zaviesť procesy manažérstva rizík a príležitostí.
Článok 9 (Performance evaluation – Hodnotenie výkonnosti) – organizácia musí monitorovať, merať, analyzovať a vyhodnocovať riziká a príležitosti.
Článok 10 (Improvement – Zlepšovanie) – organizácia musí realizovať zlepšenia ako reakciu na zmeny rizík.
Ak sa do riadenia organizácie začlení aj riadenie rizík, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa dosiahnu ciele organizácie, dosiahne sa súlad jednotlivých výstupov a zákazníci majú väčšiu istotu, že dostanú očakávaný produkt, alebo službu.
Myslenie založené na rizikách tak:
Aplikujte myslenie založené na rizikách vo vašich procesoch:
Technická komisia ISO/TC 176/SC2, ktorá pripravuje revíziu normy ISO 9001:2015 odporúča pre riadenie rizík použiť normu ISO 31000.
Podporná dokumentácia:
Tento tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránkach www.reviza9001.sk
Aktuálnu ponuku nájdete na tomto odkaze